Zloženie lieku Wobenzym

Aké je zloženie Wobenzym? Táto otázka je často vyhľadávaná, preto sme sa rozhodli pripraviť Vám prehlaď účinkov jednotlivých zložiek lieku. Ide o unikátnu zmes enzýmov (tzn. látky, ktoré sú schopné štiepiť bielkoviny), ktoré dokážu pozitívne podporovať imunitu, tlmiť opuchy aj rôzne zápaly, či čiastočne rozpúšťať krvné zrazeniny. Zloženie však ovplyvňuje liečbu desiatok ďalších ochorení, preto je Wobenzym veľmi obľúbeným a vyhľadávaným liekom.

Zloženie Wobenzym tvoria aktívne enzými.1 účinná tableta obsahuje:

 • Pancreatinum 100 mg
 • Papainum 60 mg
 • Bromelaina 45 mg
 • Lipasum 10 mg
 • Amylasum 10 mg
 • Trypsinum 24 mg
 • Chymotrypsínum 1 mg
 • Rutosidum trihydricum 50 mg
 • pomocné látky: monohydrát laktózy, magnéziumstearát, kukuričný škrob, kyselina steárová, koloidný oxid kremičitý, mastenec, sacharóza, uhličitan vápenatý, metakrylátový kopolymér typ L, triethylcitrát, šelak, oxid titaničitý, ťažký kaolín, ponceau 4R, povidón, žltý vosk, karnaubský vosk, makrogol 6000, čistená voda

Keďže sme si istý, že Vám latinské názvy enzýmov asi nič nehovoria, rozhodli sme sa predstaviť Vám každý významný enzým osobitne. Vy preto budete vedieť, ktorá súčasť zloženia lieku Vám práve pomáha riešiť zdravotný problém.

Charakteristika enzýmov – zloženie Wobenzym v kocke

Pancreatinum (pankreatin) je zmes enzýmov, ktoré náš organizmus prirodzene produkuje v pankrease. Tento komplex sa skladá z 3 základných enzýmov (amyláza, lipáza a proteáza). Ich úloha je jednoduchá – štiepenie bielkovín, tukov a cukrov na iné látky, ktoré telo dokáže bez problémov vstrebať (aminokyseliny, peptidy, jednoduché cukry, dextriny, mastné kyseliny a glycerol). Pozitívne účinky na ľudský organizmus spočívajú najmä v zlepšení činnosti tráviaceho traktu, zlepšenie zdravotného stavu v prípade výskytu autoimunitných ochorení alebo alergií na potraviny.

Papainum (papain) je enzým schopný štiepiť proteíny.  Má ukľudňujúce účinky na žalúdok, dokáže čiastočne odbúravať fibrin (proteín, ktorý v poslednej fázy zrážania krvi) a teda zamedzuje tvorbu trombóz, má pozitívny vplyv na zápaly, liečbu ekzémov a vredov predkolenia. Má veľký význam aj v onkológií, kde sa jeho užívanie osvedčilo v znižovaní vedľajších účinkov chemoterapie.

Bromelaina (bromelain) je ďalší zo skupiny enzýmov, štiepiacich bielkoviny. Okrem toho, že sa jeho užívanie osvedčilo pri chemoterapiách, je výborným prostriedkom prevencie srdcových porúch. Dokáže urýchľovať hojenie zápalov, vstrebávanie hematómov a opuchov. Vďaka nemu dochádzka k rýchlejšiemu hojeniu rán, popálenín, znižovaniu bolestí po úrazoch a skrátenie času rekonvalescencie po operáciách. Vo Wobenzyme má význam aj z hľadiska jeho schopnosti znižovania možnosti výskytu trombózy.

Lipasum (lipáza) – ide o enzým, ktorý vzniká v pankrease, vďaka ktorému dochádzka k rozkladu tukov na mastné kyseliny a glycerol. Je dôležitá nielen pri liečení zápalov, Crohnovej choroby, reumatickej artritíde či cystickej fibróze, ale aj ako podporný prostriedok pri tráviacich ťažkostiach, pálení záhy či potravinových alergiách. Jej nedostatok môže predstavovať zvýšenie rizika vzniku cukrovky a zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi.

Amylasum (amyláza) – enzým, izolovaný už v roku 1833, ktorého funkciou je rozklad škrobu na jednoduchšie  cukry. Býva označovaná ako jeden z absolútne najdôležitejších enzýmov pre ľudský organizmus. V tele existujú 3 druhy amylázy, ktoré podporujú funkciu tráviacej sústavy a zlepšujú jej činnosť.

Trypsinum (trypsín) – ďalší zo skupiny enzýmov tráviacej skupiny, ktorého úlohou je najmä štiepenie a vstrebávanie bielkovín z tenkého čreva. Medzi jeho zdravotnými benefitmi vynikajú najmä antioxidačné účinky. Je schopný očisťovať naše cievy, srdce i celé telo. Zároveň pôsobí proti zápalom, zlepšuje funkciu tráviacej sústavy a pôsobí proti vzniku nádorom. Okrem toho napomáha i nášmu imunitnému systému a síce rozpúšťa bielkovinový povrch na poškodených bunkách – s takto “dostupnými” defektnými bunkami si vie náš imunitný systém poradiť oveľa rýchlejšie a účinnejšie.

Chymotrypsínum (chymotrypsín) – podobne ako trypsín aj chymotrypsín sa tvorí v pankrease a jeho úlohou je štiepenie bielkovín. Enzým prispieva k zachovaniu správnej funkcie tráviaceho traktu, obehovej sústavy, udržiava hladinu cukru v krvi v norme, má pozitívny vplyv na imunitu, ochraňuje organizmus pred voľnými radikálmi a prispieva k 100% stavu kostí, svalstva a kĺbov.

Rutosidum trihydricum (trihydrát rutozidu) – má výrazné antioxidačné účinky no zároveň zmierňuje možnosť výskytu opuchov, zlepšuje pružnosť a priechodnosť ciev, je vhodný aj pri liečbe hemeroidov. V gynekológií sa používa pri nadmernom krvácaní či ako prostriedok riešenia zdravotných ťažkostí počas prechodu.

Zloženie lieku Wobenzym
3.7 (74.44%) 18 votes

2 thoughts on “Zloženie lieku Wobenzym

 1. Ja rovnako patrim medzi tych, co si ucinky wobenzymu nevedia vynachvalit. Bral som ho na urychlenie hojenie rany po operacii aj na zlepsenie imunity.

 2. Nazory su rozne, ale mne to po cele roky funguje…. Teraz som si len overil zlozenie, lebo mnohokrat pocuvam odporcov tohoto prostriedku. Mne realne zabera. Dakujem za clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *